KARSKI POPRAWIONY JPGGłuszyckie CK-MBP wraz Fundacją Łukasza Kazka ,,Świat Którego już nie ma…” rozpoczynają jesienny cykl kina historycznego. W najbliższą środę obejrzymy dwa filmy: animowany komiks i dokument o Janie Karskim – bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego.  Wstęp wolny.

Na widzów czeka pakiet dwóch filmów: ,,Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego” oraz Materiał stworzony przez Claude Lanzmanna podczas kręcenia ,,Shoah”. Pierwszy z nich ma formę nowoczesnego animowanego komiksu, a jago autorem jest Neal Adams, twórca kultowych komiksów, tj. ,,X-Men” i ,,Batman”. Głos podkłada Maciej Stuhr. Organizatorzy liczą na to, że animowane przedstawienie dziejów Jana Karskiego spotka się z zainteresowaniem młodego pokolenia, a uzupełniłem historii o bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego będzie kolejny wyemitowany dokument, stanowiący materiał stworzony przez Claude Lanzmanna podczas kręcenia ,,Shoah”. Słowo wstępne przed projekcją filmów wygłosi Łukasz Kazek z Fundacji ,,Świat, którego już nie ma…”. Historię bohatera Polskiego Państwa Podziemnego będzie można obejrzeć w najbliższą środę dwukrotnie: pierwsza projekcja, dla uczniów, odbędzie się o godz. 10, a dla pozostałych zainteresowanych o godz. 18. Na oba pokazy – przedpołudniowy i wieczorny – wstęp wolny.

——————-

*Jan Karski był kurierem i emisariuszem politycznym.  Dwukrotnie, w tajemnicy przed administracją niemiecką, udawał się do getta warszawskiego. Aby zebrać dalsze materiały, w przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł do obozu zagłady, który później zidentyfikował jako Bełżec. Jesienią 1942 roku wyprawił się do Wielkiej Brytanii z najważniejszą misją swojego życia, podczas której jako naoczny świadek zdał relację o eksterminacji Żydów. Przekazał także informacje o strukturze, organizacji i funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce. Rząd generała Sikorskiego postanowił „Raport Karskiego” przekazać z prośbą o pomoc rządom Anglii i USA. Na podstawie dokumentów przywiezionych przez Karskiego w postaci mikrofilmów i potwierdzonych jego świadectwem, ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie RP w Londynie, Edward Raczyński, przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o holokauście.