Emilian Kamiński był bohaterem pierwszej wideokonferencji zorganizowanej w bibliotece w ramach II edycji cyklu „Spotkań z pasjami”. Ten powszechnie znany aktor, reżyser, właściciel Teatru Kamienica pokazał uczestnikom zupełnie nową twarz. Okazało się, że oprócz aktywności na niwie aktorstwa i teatru, jest on wielkim patriotą, w tym patriotą lokalnym. Kocha swoje miasto – Warszawę, jest znawcą jej historii, zwłaszcza okresu międzywojennego. Podejmuje liczne działania, aby promować swoje miasto i przekazać wiedzę o nim jak najszerszej grupie osób.
Dzięki staraniom Emiliana Kamińskiego powstała makieta przedwojennej Warszawy, która pokazuje jak onegdaj wyglądała stolica od Ogrodu Saskiego po Dworzec Główny ( http://tvnwarszawa.tvn24.pl/print/rytm-miasta,news,makiety-przedwojennej-warszawy-kazdy-mowi-wow,80012.html ) . Odbywają się przy niej lekcje historii dla młodzieży, dla starszych jest ona źródłem wspomnień i wzruszeń. Pan Emilian twierdzi, że nigdy nie opuściłby swojego kraju i swojego miasta. Nie rozumie ludzi, którzy z różnych względów emigrują z kraju. Po spotkaniu wywiązała się żywa dyskusja, podczas której wspominaliśmy naszych lokalnych patriotów: Stanisława Michalika – który na różnorodne sposoby stara się promować nasze miasto (publikacje książkowe, artykuły prasowe, blog http://tujestmojdom.blogspot.com/), Grzegorza Czepila – kolekcjonera wszelkich pamiątek związanych z naszym miastem, który umożliwia ich oglądanie w Galerii starej Pocztówki oraz na stronie internetowej ( http://gluszyca1.republika.pl/ ) , naszych poetów: Romanę Więczaszek oraz Marka Juszczaka, dla których Głuszyca jest tylko miastem rodzinnym, ale sławią ją w swoich wierszach i co roku odwiedzają, Tomasza Linka, który mieszka w Lublinie, ale przez długi czas prowadził stronę internetową poświęconą Głuszycy i stanowiła ona wówczas jedyne tak bogate internetowe źródło wiedzy o naszym mieście. Takich osób jest zapewne dużo więcej, nie o wszystkich jednak wiemy. Okazało się, że większość uczestników spotkania to lokalni patrioci, mocno związani ze swoją Małą Ojczyzną i dostrzegający jej urzekające piękno. Jedna z uczestniczek ułożyła kilka piosenek o naszym mieście i spotkanie zakończyło się wspólnym ich śpiewaniem:
Po naszej dolinie,
wartko rzeka płynie,
pośrodku Głuszyca,
piękna okolica!
Głuszyco, Głuszyco,
moja ukochana,
przez swoich mieszkańców
jesteś uwielbiana! (…)
(Fragment – na melodię „Czerwone jagody”)
Biblioteka uczestniczy w projekcie pod nazwą „Spotkania z pasjami” realizowanym przez Fundację Orange, współfinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej