W minioną niedzielę 14 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP w Głuszycy wyemitowany został film pt. „Tkacze”, w którym większość ról odegrali głuszyczanie. Był to zatem wieczór pełen wspomnień z planu filmowego. Premiera zrealizowanego w sierpniu 2020 filmu odbyła się rok temu, ze względów pandemicznym niestety tylko „w sieci”. Przypomnijmy, że obraz inspirowany dramatem Gerharda Hauptmanna wyreżyserował prowadzący Głuszycką Grupę Teatralną „Po godzinach” Robert Delegiewicz, a większa część obsady filmu to właśnie członkowie grupy.
Po projekcji odbyło się krótkie spotkanie widzów z obecnymi na sali aktorami.
–Paradoksem jest, że gdyby nie czas pandemii, film w ogóle by nie powstał– mówił na spotkaniu reżyser. –Początkowo projekt w ramach programu NCK Etno Polska, realizowanego przez Stowarzyszenie Tkaczy Śląskich z Chełmska Śląskiego, miał być widowiskiem plenerowym, a zatem ulotnym wydarzeniem towarzyszącym cyklicznie organizowanemu Jarmarkowi Tkaczy. Ograniczenia epidemiologiczne nie pozwoliły na wykonanie zadania w pierwotnej formie. Postanowiono więc zrealizować zadanie, tworząc trwalszą formę, jaką jest film. Opowieść, jaką snują aktorzy z Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po Godzinach, odbiega mocno od dramatu Hauptmanna.
–Tworząc scenariusz chciałem pokazać, że bunt tkaczy, jaki miał miejsce na Dolnym Śląsku w 1844 roku, to zjawisko mające wiele wątków i źródeł. Między innymi rewolucję przemysłową, która zmniejszając znaczenie pracy manufaktur i znacznie obniżając ceny tkanin, doprowadziła do zubożenia społeczności tkackiej i wzrostu jej niezadowolenia. Zależało mi na tym, by przedstawić racje obu stron konfliktu i opisać różne punkty widzenia– mówił na spotkaniu Robert Delegiewicz.
Publiczność przekazała po projekcji gratulacje dla twórców filmu i obecnych na sali aktorów. W czasie rozmowy zasugerowano, że obraz powinien stać się narzędziem edukacyjnym, wyjaśniającym młodzieży szkolnej trudne procesy historyczne i przemiany społeczne.
W kooperacji Chełmska Śląskiego i Głuszycy, naszą gminę reprezentowali:
Panie:
1. Alina Mączyńska – Ciotka Gertruda
2. Agnieszka Musz – Ester
3. Iweta Głód – Kerstin Vinkler
4. Joanna Delegiewicz – Ingrid Neumayer
5. Joanna Milczarek – Olga
6. Magdalena Gołda – Heiberowa / Maren Wagner
7. Magdalena Kandefer – Renate
8. Urszula Mrozińska – Tkaczka Dora
9. Kornelia Głód – Tkaczka młoda
Panowie:
1. Artur Gołda – Heiber
2. Grzegorz Milczarek- – Backer
3. Mirosław Żołopa – Gabriel Neuman
4. Roman Głód – Hubert Neumayer
5. Robert Delegiewicz – Edgar Eberle , Fabian Ebeling
6. Łukasz Lipka – Jacob Vinkler
Dzieci:
1. Piotr Kandefer – Edgar Ebeling
2. Alicja Musz – Heidi – córka Heiberów
3. Zuzanna Parcheniak – Wiejska dziewczynka
4. Maja Mrozińska – Dziecko 1 (z dzieci Maren)
5. Daniel Musz – Dziecko 2 (z dzieci Maren)