Poniżej przedstawiamy Państwu grupy, które działają przy naszym CK-MBP:
Głuszycka Grupa Teatralna „Po godzinach” jest amatorskim zespołem aktorskim, w którego skład wchodzą czynni zawodowo mieszkańcy Gminy Głuszyca, dla których teatr i pokrewne mu środki wyrazu są pasją i pomysłem na spędzanie wolnego czasu oraz samorealizację. W przeważającej części są to osoby w średnim wieku, ale w zespole pojawiają się także młodzież i dzieci. GGT powstała w 2016 roku. Swoją działalność po raz pierwszy zaakcentowała w grudniu 2016r.premierą sztuki „Ziemia Obiecana Włókniarzy” autorstwa Roberta Delegiewicza będącego opiekunem grupy. Sukces grupy po pierwszym widowisku zachęcił do kontynuacji opowieści o losach głuszyczan, co zaowocowało kolejną produkcją w 2017 roku, tym razem będącą odniesieniem do perypetii mieszkańców miasta w okresie stanu wojennego i zatytułowaną „Ziemia Obiecana Włókniarzy 2 – Znowu Wojna”. Kolejną produkcją GGT były „Dzieci Czarnych Orłów” – autorski spektakl odnoszący się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. Następny spektakl GGT– „Inspektor Psina” (na podstawie tekstu Pierre’a Gripari’ego) powstał w 2019 roku. Ponadto zespół wykroczył poza sferę sceny teatralnej, kilkukrotnie stając przed kamerą: w 2019 r. znalazł się na planie rockowego teledysku „Żołnierze Wyklęci” zespołu Metal Reviver, zaś w roku 2020 na planie filmu „Tkacze”, będącego realizacją scenariusza Roberta Delegiewicza opartego o wątki „Tkaczy” G. Hauptmanna.
Głuszycka Orkiestra Dęta została reaktywowana w 2014 r. Prowadzona jest przez kapelmistrza z wieloletnim stażem Eugeniusza Lecia. Orkiestra jest przejawem kreatywności mieszkańców i wynika z potrzeby aktywnego uczestniczenia osób pasjonujących się muzyką w lokalnym życiu kulturalnym. Historia Głuszyckiej Orkiestry Dętej zaczyna się w Zespole Szkół Ceramicznych w Szczawnie – Zdroju, gdzie Eugeniusz Leć przez 37 lat jako nauczyciel i kapelmistrz kształcił młodych adeptów muzyki dętej i perkusyjnej. Pod batutą kapelmistrza orkiestra brała udział w licznych wydarzeniach o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym m.in. we Francji, Niemczech, Danii, Czechach, zdobywając nagrody zbiorowe, indywidualne oraz wyróżnienia. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany- od standardów i znanych klasycznych utworów po najnowsze przeboje muzyki światowej. Orkiestra stale się rozwija, rozszerza swój akompaniament i wzbogaca repertuar. Próby orkiestry odbywają się regularnie raz w tygodniu. Członkowie orkiestry grają na następujących instrumentach: trąbki, puzony, saksofony, gitary basowe, instrumenty perkusyjne. To jedyna orkiestra dęta w powiecie wałbrzyskim. Brała udział w uroczystych wydarzeniach w ramach projektu „POWIAT WAŁBRZYSKI- DOLNOŚLĄSKA STOLICA KULTURY 2016”. W 2017 roku Głuszycka Orkiestra Dęta otrzymała nagrodę Starosty Wałbrzyskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Chór Seniorów „Renoma” działa przy Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej od roku 2011. Liczy 20 osób, są to głównie Panie w wieku senioralnym, dla których śpiew grupowy to doskonała forma relaksu i niegasnąca życiowa pasja sprawiająca wiele radości. W repertuarze chóru są m.in. pieśni ludowe, patriotyczne, kolędy, pastorałki. Chór swoim śpiewem ubogaca uroczystości powiatowe oraz gminne. Obecnie opiekunami grupy są Panowie Ryszard Ogorzelec oraz Józef Dylong. Wcześniej zajęcia wokalne z chórem prowadzili: Pani Angelika Szpat oraz Panowie Piotr Sycz i Radosław Zychal. Chór brał udział w uroczystych wydarzeniach w ramach projektu „POWIAT WAŁBRZYSKI- DOLNOŚLĄSKA STOLICA KULTURY 2016” .
Warsztaty nauki gry na gitarze prowadzi Marcin Zaleś –gitarzysta sesyjny, nagrywający z wieloma artystami taki jak: Muniek Staszczyk, Zbigniew Wodecki, Martyna Jakubowicz, Darek Malejonek oraz z zespołem „Raz Dwa Trzy”. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w klasie gitary o specjalności „Jazz i muzyka rozrywkowa”. Pracuje od roku 2013 Centrum Kultury –Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy. Uczestnicy warsztatów uczą się grać na gitarze akustycznej i elektrycznej na różnych poziomach zaawansowania. Podczas warsztatów prowadzący wykorzystuje różne style muzyczne i techniki gitarowe. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu indywidualnie. Uczestników warsztatów można usłyszeć na uroczystościach okolicznościowych organizowanych przez instytucję.
Zajęcia wokalne prowadzi Radosław Zychal – trener wokalny, absolwent Akademii Muzycznej z Zielonej Góry, Wokalista, Profesjonalny Trener Wokalny z ponad 20 letnim doświadczeniem. Wieloletni główny instruktor wokalu i chórmistrz Zespołu Pieśni i Tańca w Wałbrzychu w latach 2000-2018. Współpracujący i uczestniczący w wielu projektach muzycznych na terenie Polski. Od 2013 roku pracuje w Centrum Kultury –Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy z dziećmi i z młodzieżą w wieku od 6 lat wzwyż. Uczestnicy bazują na najbardziej znanych i sprawdzonych pod względem skuteczności technikach, przyjaznych higienie głosu – Speech Level Singing, mix singing, Flow phonation, lax vox. Trener wokalny stawia nacisk na rzetelną pracę nad dykcją, która ma bardzo duży wpływ na piękną i zdrową technikę wokalną. Zajęcia odbywają się w jednostkach po 30 minut, raz lub dwa razy w tygodniu w formie indywidualnej. Postępy wokalne uczestników warsztatów można usłyszeć na uroczystościach okolicznościowych organizowanych przez instytucję.
W CK-MBP swoją siedzibę mają organizacje pozarządowe:
– Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy,
– Stowarzyszenie Waligóra Run Cross.