Noc Bibliotek” jest ogólnokrajową akcją, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie oraz biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. W tym roku kolejny raz bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek odbyli nocne spotkanie w skarbnicach książek – bibliotekach. Wśród 1030 bibliotek uczestniczących w akcji nie zabrakło głuszyckiej placówki.

Wolno czytać!” – tak brzmiało hasło tegorocznej edycji.

Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia.

Na uczestników głuszyckiej odsłony „Nocy” oprócz czytania czekało wiele atrakcji, a noc okazała się za krótka aby wszystkie zrealizować.

Stałym elementem głuszyckich nocnych spotkań w bibliotece jest wizyta zaproszonych gości. Informacja, kto uświetni nocne spotkanie trzymana jest w tajemnicy i stanowi dla jej uczestników niespodziankę.

W tym roku gościem, który jako pierwszy odwiedził bibliotekę podczas imprezy był aktor Robert Delegiewicz. Interpretacja fragmentu książki Lidii Miś pt.”Odwiedzając czarownice” w wykonaniu pana Roberta była perfekcyjna i wzbudziła podziw wśród słuchaczy. Poza czytaniem pan Robert przedstawił tajniki adaptacji tekstu literackiego na potrzeby słuchowiska i sztuki teatralnej. Wspomniał również o możliwości poznawania literatury poprzez audiobooki oraz zaprezentował własną adaptację czytanej przez siebie książki.

Nieco później uczestnicy „Nocy” sami stali się twórcami teatru obrazkowego „kamishibai” tworząc ilustracje do tekstu Danuty Wawiłow pt.: „Czekolada” oraz prezentując swoje „dzieła” przed pozostałymi uczestnikami zabawy.

Kolejnym „nocnym” gościem był Burmistrz Głuszycy Roman Głód, który pojawił się wraz ze swoją córką Kornelią. Pan Burmistrz przeczytał zebranym legendę pt.: „Jak powstały Karpaty” ze zbioru „Najpiękniejsze legendy Polski” a także, będąc wielkim miłośnikiem gór, opowiedział o swojej pasji wspinania i o zasadach bezpiecznego poruszania się w górach. Spotkanie zakończyło się serią pytań z książki „Księga zagadek” Marcina Przewoźniaka. Miłym akcentem było przekazanie przez pana Burmistrza kilku książek dla biblioteki.

Uczestnicy głuszyckiej odsłony „Nocy bibliotek” oprócz nocnego czytania, spotkań z zaproszonymi gośćmi, zwiedzania galerii sztuki z wystawą prac pana Jerzego Marszała oraz licznych zabaw, mieli również okazję poczuć w sobie „żyłkę” naukowca – odkrywcy.

Zabawa, którą przeprowadzono w oparciu o serię książek „Nazywam się…”, przedstawiającej biografie znanych postaci ze świata nauki i kultury pozwoliła uczestnikom poznać życiorysy i osiągnięcia wielkich wynalazców oraz wykazać się kreatywnością i inwencją w odnajdywaniu nowych zastosowań dla rozmaitych przedmiotów znalezionych w bibliotece.

W tej części panie bibliotekarki zaprezentowały młodym uczestnikom spotkania przygotowane przez siebie doświadczenia, podczas których nie mleko, ale jajko i cola się wylały…

W trakcie tej niezwykłej nocy odbyły się także poszukiwania skarbu oraz „Białej Damy”, która trzyma pieczę nad siedzibą biblioteki i która czasami pozwala się zobaczyć. Aby dotrzeć do niej trzeba było wykonać różne dziwne zadania. Dzielnej ekipie głuszyckiej „Nocy bibliotek” udało się pokonać przeszkody, ujrzeć Białą Damę a także odnaleźć kuferek ze skarbem.

Krótki sen pomiędzy regałami pełnymi książek zakończył tę niezwykłą noc. Z całą pewnością na długo zostanie ona w pamięci uczestników. Mamy nadzieję, że zapamiętają także hasło przewodnie tej nocy: ”WOLNO CZYTAĆ!” i będą korzystać z tej wolności.

Głuszycką Noc Bibliotek przygotowały bibliotekarki: Marzena Nyga, Renata Sokołowska, Barbara Walczak przy wsparciu dyrektor Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Moniki Rejman.


Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy wraz z dziećmi – uczestnikami Nocy Bibliotek dziękują za pomoc i wsparcie:
Jerzemu Rudnickiemu (Łowisko Pstrąga Złota Woda w Łomnicy) za pyszny, ekologiczny chleb,
Krzysztofowi Stachowskiemu i Krystianowi Jóźwiakowi właścicielom restauracji Gościniec Sudecki za wyśmienitą pizzę,

Andrzejowi Wardzie za wykonanie magicznej skrzynki do teatrzyku Kamishhibai,
Ewie Dorosz  Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Głuszycy za wypożyczenie materaców,
Magdalenie Klincewicz – wolontariuszce za wykonywanie fotografii i pomoc.

Dziękujemy rodzicom dzieci za zaufanie, wszystkim uczestnikom i gościom, podwójnie tym, którzy odpowiedzieli na akcję „Przynieś książkę do biblioteki” towarzyszącą „Nocy bibliotek”!

Zapraszamy za rok!

Organizator akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej

ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizatorzy: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki
Partnerzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Filmoteka Narodowa, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i in.
Patroni medialni: Jedynka Polskie Radio, TVP Kultura, Książki. Magazyn do Czytania, „Biblioteka w Szkole”, Gazeta Wyborcza, Lustro Biblioteki
Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej

tekst: R.Sokołowska

fot.: M.Klincewicz, R.Sokołowska