W wiosenny poranek 17 kwietnia uczniowie z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii zorganizowanej w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej dla upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim. Młodzież z uwagą i szacunkiem obejrzała prezentację pt. „Getto warszawskie” wprowadzającą w tematykę spotkania, a następnie film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943″ wyreżyserowany przez Kamę Veymont. Obydwa obrazy przedstawiające życie ludności żydowskiej w getcie oraz heroiczny czyn ludzi, którzy bez szans na jakąkolwiek pomoc, skazali się świadomie na pewną, ale w ich ocenie bardziej godną, niż w komorach gazowych śmierć, wywołał w młodzieży zadumę i wzruszenie.
Akcja upamiętniająca bohaterski zryw ludności żydowskiej w getcie warszawskim jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz szósty. Nosi nazwę „Żonkile”, gdyż w rocznicę powstania, jeden z nielicznych ocalałych Powstańców – Marek Edelman bukietem żonkili, składanym pod Pomnikiem Bohaterów Getta czcił pamięć swoich poległych koleżanek i kolegów.
Papierowe żonkile, wręczane na ulicach polskich miast w rocznicę wybuchu powstania są dziś symbolem pamięci o tym tragicznym wydarzeniu.
Również na ulicach Głuszycy 19 kwietnia będziemy wręczać Państwu papierowy symbol szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Akcja jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej