Głuszyczanie z gorącymi i otwartymi sercami  włączyli się do zbiórki w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Morsowanie, spacer historyczny, pokazy taneczne i sztuk walki, nauka udzielania pierwszej pomocy, prezentacja poszukiwacza skarbów, a także występy instrumentalne, wokalne i koncert rockowo-bluesowy to atrakcje towarzyszące zbiórce środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. w głuszyckim sztabie podczas 31. Finału WOŚP udało się zebrać ponad 18 tysięcy złotych.

Od wczesnych godzin porannych w niedzielę 29 stycznia na ulicach Głuszycy pojawiło się 14-u wolontariuszy z puszkami, a wśród  nich jak co roku burmistrz Głuszycy Roman Głód, a także: Antonina i Ryszard Przybyłka, Jakub Stawiński, Daria i Lena Stępień, Wiktoria Pieroń, Julia Czajkowska, Malwina Tomulik, Julia Sławik, Iga Smusz, Zuzia Karwowska, Piotr Kandefer, Michalina Gorczyca. O godz. 8 odbyła się pokazowa kąpiel morsów na urokliwym trzecim stawie w Głuszycy organizowana przez Klub Dobra Energia Głuszyca. Poranny spacer z lokalnym pasjonatem historii Grzegorzem Czepilem „szlakiem głuszyckich tajemnic” zakończyły się na aromatyczną kawą i herbatą oraz ciekawymi rozmowami o lokalnej historii u właścicieli głuszyckiego „Jadła”.

Finałowe granie w siedzibie głuszyckiego sztabu, czyli w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęło się o godz. 15. Brawurowo wykonany hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Głuszycką Orkiestrę Dętą wprawił wszystkich zebranych w radosny nastrój. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia zagrała wiele znanych standardów muzyki rozrywkowej. Zainteresowanie zebranych osób wzbudził pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez druhów  z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, a także pokaz Roberta Plisa, pasjonata poszukującego skarby na terenie Gór Sowich i okolic. Panie z Rady Kobiet przy Burmistrzu Głuszycy zachęcały przybyłych do odwiedzenia słodkiego kącika z  domowymi wypiekami. Walki w kaskach i makaronach zaprezentowali zawodnicy z głuszyckiej sekcji klubu Teakwon-do Taipan. Na parkiecie pojawili się Szymon Żałko i Hanna Kulska- para Uczniowskiego Klubu Tańca CORDEX, wielokrotni laureaci turniejów tańca w kraju i za granicą.

Publiczność mogła zobaczyć pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich w wykonaniu pary tanecznej oraz wspólnie z Piotrem Szewczykiem ze Szkoły Tańca Cordex zatańczyć salsę.  Na scenie wystąpiły młode wokalistki, uczennice trenera wokalnego Radosława Zychala: Łucja Olczak, Marcelina Popik, Julia Mongiałło, Zuzanna Grzesiak, Oliwia Zelek, Iga Smusz oraz Marysia Kuźma – zwyciężczyni konkursu „Wałbrzych Ma Talent” w 2022 roku. Gwiazdą wieczoru był zespół Maciej Lipina & Ścigani wraz z przyjacielem zespołu Marcinem Zalesiem. Zespół oddany jest rockowo-bluesowemu brzemieniu, koncertuje od 20 lat po całej Polsce, zdobył wiele cennych nagród oraz sympatię głuszyckiej publiczności.

W trakcie finału, który poprowadzili Sabina Jelewska i Artur Gołda, nie zabrakło wielu gadżetów podarowanych na rzecz WOŚP, a także otwartych i hojnych serc głuszyczan i gości z zewnątrz. Serdecznie dziękujemy za każdy datek wrzucony do puszek wolontariuszy oraz do puszek stacjonarnych, które umieszczone były na terenie Głuszycy w następujących miejscach: Jadło, Klub Dobra Energia, Apteka Premium, Salon fryzjerski Beaty Drapały, Punkt Lotto, Kwiaciarnia „Dzwoneczek”, Sklep obuwniczy, Apteka Stara, Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna, Apteka Flos, Szkoła Podstawowa nr 3 w Głuszycy, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Restauracja Nowa, Restauracja Podziemne Miasto Osówka, Sklep Milmet, Placówka Całodobowej Opieki Dla Osób Niesamodzielnych „Geramus”.

Chcielibyśmy wszystkim bardzo serdecznie podziękować za przybycie, zaangażowanie, a w szczególności naszym wolontariuszom, którzy cały dzień kwestowali na ulicach naszego miasta – dodaje szefowa głuszyckiego sztabu Klaudia Chętkowska.

Gorące podziękowania dla wszystkich darczyńców, a byli nimi: Poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Roman Szewczuk, Wypożyczalnia Rowerów Elektrycznych w Głuszycy, Grzegorz i Ewelina Borensztajn z Fundacji Szlakiem Riese, Judyta Żołnieruk z Restauracji Nowa, Grzegorz Czepil z Jadła, Marlena Korba, Placówka Geramus, Podziemne Miasto Osówka, Roman Szmidt, Robert Plis, Grupa Cross Fit w Głuszycy. Gorące podziękowania dla zespołu liczącego zebrane środki: dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuszycy na czele z Katarzyną Starzyńska, dla Iwety Głód i Marty Czepil, a także dla pracowników CK-MBP. Podziękowania za zaangażowanie dla Pań z Rady Kobiet przy Burmistrzu Głuszycy, Seniorek z Klubu „Relax”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Głuszycy i Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Dziękujemy także wszystkim, którzy zagrali w Głuszycy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. „Chcemy wygrać z sepsą! Finał dla wszystkich- dużych i małych”.