Tegoroczna letnia edycja legendarnego Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” właśnie przechodzi do historii. Również tym razem nie zabrakło śmiałków, którzy zdecydowali się przeżyć niesamowicie piękną przygodę i wyruszyć  nocą w marsz po górach.

W piątek 26 sierpnia punktualnie o godzinie 20:00 na trasę, liczącą prawie 70 km i 3 tys. metrów przewyższeń, wyruszyło 518 osób. Pierwsza trójka zawodników pojawiła się na mecie już przed 6 rano! Ostatecznie maraton ukończyło ……. osób. Organizatorzy zadbali o to, by trasa została na długo w pamięci i poprowadzili ją m.in. przez Gomólnik Mały, Waligórę, Szpiczak, Włodzicką Górę i Wielką Sowę. Nowy sponsor „Żylety”, którym została firma Milwaukee, zadbał o znakomite oświetlenie punktów kontrolnych, w szczególności Muflonowej Perci, którą dzięki dobrej pogodzie mogli zobaczyć nie tylko uczestnicy maratonu, ale również wszyscy mieszkańcy Głuszycy.

„Sudecka Żyleta”, jak chyba większość maratonów górskich wyzwala w ludziach wiele emocji. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu pozwala poznać swoje własne ograniczenia, stanąć twarzą w twarz ze swymi słabościami, a także jest okazją do nawiązania nowych, często dłuższych i wyjątkowych znajomości. Klimat oraz cała atmosfera „Sudeckiej Żylety” sprawiają, że ludzie chcą uczestniczyć w kolejnych edycjach wydarzenia, bo tutaj nie ma podziału, klasyfikacji, miejsc na podium.
W „Sudeckiej Żylecie” każdy, kto przekroczy linię mety, bez względu na czas i własny stan, jest wygranym.

W imieniu Burmistrza Głuszycy Romana Głoda dziękujemy wszystkim za przybycie, podjęcie wyzwania, walkę, pozytywną energię, radość  i wyrozumiałość! Podziękowania dla organizatorów maratonu – Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, Marcina Wiącka, Wojciecha Wesołowskiego, a także dla pracowników Urzędu Miejskiego i Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy oraz wszystkich partnerów i sponsorów wydarzenia, a byli nimi: Milwaukee, Masterform, Decathlon Szczawno-Zdrój, Fundacja na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, Podziemne Miasto Osówka, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie”, Schronisko Andrzejówka, Fotograf i Ja, Guroholicy – Ekstremalne Eksploracje, Górskie Wyrypy, Krynica Witamin, Czarniecki, agriturystyka Pograniczna. Serdeczne podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, obecnych na trasie ratowników medycznych oraz ratowników GOPR. Ogromne wyrazy uznania za zaangażowanie dla wszystkich wolontariuszy, który włożyli wiele serca, by kolejna edycja „Sudeckiej Żylety” pozostawiła wiele niezapomnianych przeżyć.