nasz plakatPo raz kolejny w niekonwencjonalny sposób głuszyckie CK-MBP przybliża intrygujące fragmenty naszej historii! Tym razem gościem specjalnym będzie dr Witold Pronobis – historyk i dziennikarz Radia Wolna Europa.  Z kolei Fundacja ,,Świat, którego już nie ma…” zaprezentuje film ,, Święty Ogień” – dokument o samospaleniu żołnierza AK Wojciecha Badylaka  – informację o tym dramatycznym akcie jako pierwsze podało właśnie Radio Wolna Europa. Spotkanie poprowadzą: Stanisław Michalik i Łukasz Kazek. Wstęp wolny.

Organizowane przez głuszyckie CK-MBP wraz z Fundacją Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma…” pod patronatem ,,Wiedzy i życie. Inne Oblicza Historii” spotkania z kinem historycznym cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co przekłada się także na sugestie widzów w kwestii tematyki kolejnych przedsięwzięć.  Stąd też z inicjatywy Stanisława Michalika kolejnym gościem specjalnym ,,Spotkań z historią” będzie dr Witold Pronobis – historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski i Niemiec, dziennikarz Radia Wolna Europa i współpracownik paryskiej ,,Kultury”, autor wielu publikacji historycznych, w tym podręcznika o najnowszej historii Polski i świata. Tematem przewodnim będzie dyskusja nt. kto i dlaczego mordował pracowników Radia Wolna Europa oraz żołnierzy AK?

Dr W. Pronobis będzie także promował swoją najnowszą książkę ,,Generał >>Grot<<. Kulisy zdrady i śmierci”, którą oczywiście będzie można nabyć po spotkaniu. Książka jest rodzajem historycznego reportażu, przedstawia okoliczności prowadzanego przez autora wieloletniego śledztwa, mającego wyjaśnić okoliczności tej brzemiennej dla losów Polski zdrady i powojenne losy członków agenturalnej siatki warszawskiego Gestapo, winnych zadenuncjowania setek osób – żołnierzy Armii Krajowej. Autor przebadał też dziesiątki ignorowanych do tej pory tropów, które pozwoliły mu wyjaśnić większość tajemnic związanych ze śmiercią gen. Stefana Roweckiego.

Uzupełnieniem dyskusji będzie projekcja filmu pt. ,,Święty Ogień” w reżyserii Macieja Grabysy i Jarosława Mańki. Dokument opowiada o samospaleniu Walentego Badylaka w marcu 1980 r. na Rynku w Krakowie w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu i władzy komunistycznej w Polsce. Wiadomość o krakowskim wydarzeniu jako pierwsze podało właśnie Radio Wolna Europa.

Spotkanie będzie miało miejsce 10 kwietnia o godz. 18.30 w głuszyckim Centrum Kultury-MBP. Poprowadzą je Stanisław Michalik i Łukasz Kazek. Wstęp wolny.