Ziemia Obiecana Włókniarzy

Ziemia Obiecana Włókniarzy zachwyciła głuszycką scenę

Spektakl „Ziemia Obiecana Włókniarzy”, który obejrzeć można było w sobotni wieczór 16 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, zgromadził tłumy widzów. Sztuka  według scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza przywołała wspomnienia związane z życiem głuszyczan w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej.

Spektakl kultywuje pamięć o historii Głuszycy, upamiętnia doświadczenia związane z budową polskiej państwowości i ukazuje głuszyckie włókiennictwo jako ogniwo spajające i określające tożsamość mieszkańców Głuszycy. Aktorzy –amatorzy z Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach” dostarczyli publiczności wielu chwil wzruszeń, ukazali pełne dramatyzmu sytuacje, w jakich znalazło się wiele osób dotkniętych grozą wojny oraz różne postawy bohaterów, którzy pragnęli rozpocząć nowe życie na tzw. Ziemiach Odzyskanych.  Przywołane zostały także wspomnienia związane z przemysłem włókienniczym, który rozwijał się w Głuszycy. Autentyczność ukazanych sytuacji bazujących na zasłyszanych opowieściach mieszkańców oraz barwny język i sugestywna gra aktorska, a także spora dawka dobrego humoru sprawiły, że publiczność nagrodziła aktorów i reżysera gromkimi brawami.

W spektaklu wystąpili:

Agnieszka Musz – Rachela

Alina Mączyńska – Helena

Artur Gołda – Leon

Edyta Popek  – Anna

Karolina Moc, w zastępstwie Iwety Głód – Maria

Magdalena Gołda  – Magdalena

Ilona Banasik- Lidka

Magdalena Kandefer  – Marlena

Mirosław Żołopa  – Kazimierz

Urszula Mrozińska – Ewa

Szymon Sławik  – partyzant pierwszy

Krzysztof Gołda  – partyzant drugi

Przesłuchiwany – Grzegorz Milczarek

Robert Delegiewicz  – Komisarz.

W ramach realizacji zadania w galerii CK-MBP przygotowano poczęstunek, który sprzyjał wymianie wrażeń związanych z odbiorem sztuki. Spektakl został uwieczniony w postaci dokumentacji zdjęciowej i filmowej.

Sobotni spektakl był zwieńczeniem warsztatów teatralnych, które odbywały się w siedzibie lidera projektu – Centrum Kultury- MBP w Głuszycy. Próba generalna kończąca warsztaty odbyła się w piątek 15.11.2019 r.

Zadanie „Ziemia Obiecana Włókniarzy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie realizowane było przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy w partnerstwie z Gminą Głuszycą, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy oraz Gracjanem Rudnickim, właścicielem Łowiskiem Pstrąga Złota Woda w Łomnicy.

Lider projektu-Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy składa podziękowania wszystkim partnerom projektu, osobom i instytucjom zaangażowanym w współtworzenie projektu.

Próba generalna na zakończenie warsztatów teatralnych

W piątek 15 listopada br. – na dzień przed wystawieniem spektaklu „Ziemia Obiecana Włókniarzy” – w sali widowiskowej Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbyła się próba generalna przedstawienia, wieńczącego ponad dwumiesięczny czas trwania warsztatów teatralnych. Był to czas gorących przygotowań do wystawienia sztuki. Aktorzy ubrani w stroje dobrane do sztuki, w zaprojektowanej scenerii przygotowywali się do sobotniego wystawienia sztuki dla głuszyckiej publiczności. Próba generalna odbyła się z pełną reżyserią dźwięku i oświetlenia.

Prowadzący warsztaty teatralne Robert Delegiewicz zadbał o właściwy dobór kostiumów dla aktorów oraz o autentyczność rekwizytów. W zaprojektowaniu strojów i doborze rekwizytów pomogli seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy. Rekwizyty oddające klimat lat powojennych użyczył na potrzeby realizacji spektaklu lokalny przedsiębiorca- Gracjan Rudnicki , właściciel Łowiska Pstrąga Złota Woda w Głuszycy. Niektóre rekwizyty będące rodzinnymi pamiątkami wypożyczyli także mieszkańcy Gminy. W całości przygotowań do spektaklu pomagali pracownicy głuszyckiego Centrum Kultury-MBP.

Efekty przygotowań i pracy w czasie warsztatów teatralnych można było zobaczyć w czasie realizacji spektaklu „Ziemia Obiecana Włókniarzy” w dniu 16 listopada br.
Zadanie „Ziemia Obiecana Włókniarzy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Lider projektu: Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.
Partnerzy projektu: Gmina Głuszyca, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy oraz Gracjan Rudnicki, właściciel Łowiska Pstrąga Złota Woda w Łomnicy.

WARSZTATY TEATRALNE DO „ZIEMI OBIECANEJ WŁÓKNIARZY”

W Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy trwają gorące przygotowania do wystawienia „Ziemi Obiecanej Włókniarzy” – sztuki teatralnej, która przywołuje realia powojennej Głuszycy i utrwala pamięć o lokalnej historii. Aktorzy grający w przestawieniu od września do połowy listopada br. uczestniczą w warsztatach teatralnych prowadzonych przez reżysera i autora scenariusza spektaklu – Roberta Delegiewicza. W sali widowiskowej głuszyckiego Centrum Kultury odbywają się próby czytane scenariusza i opracowywane są poszczególne sceny  przedstawienia. Z pomocą seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy zaprojektowano już stroje dla postaci oraz dobrano rekwizyty i scenografię przedstawienia.W warsztatach uczestniczą mieszkańcy Głuszycy tworzący Głuszycką Grupę Teatralną „Po godzinach”. Aktorzy-amatorzy w spektaklu „Ziemia Obiecana Włókniarzy” wcielą się w następujące role:

Agnieszka Musz zagra Rachelę, Alina Mączyńska- Helenę, Artur Gołda- Leona, Edyta Popek- Annę, Iweta Głód- Marię, Magdalena Gołda –Magdalenę, Ilona Banasik- Lidkę, Magdalena Kandefer- Marlenę, Mirosław Żołopa – Kazimierza, Urszula Mrozińska- Ewę, Robert Delegiewicz- Komisarza, Szymon Sławik- Partyzanta Pierwszego, Krzysztof Gołda-  Partyzanta Drugiego, Roman Głód- Przesłuchiwanego. Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie polega na przeprowadzeniu warsztatów teatralnych zakończonych wystawieniem sztuki pt. „Ziemia Obiecana Włókniarzy”, na którą zapraszamy 16 listopada 2019 r. do sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP w Głuszycy. Przypomnijmy, że premiera sztuki, która podbiła serca głuszyckiej publiczności, odbyła się 10 grudnia 2016 r. Partnerami projektu są: Gminą Głuszyca, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy, Gracjan Rudnicki – właściciel Łowiska Pstrągów Złota Woda w Łomnicy.

 Spektakl teatralny – „Ziemia Obiecana Włókniarzy” 

Z ogromną radością mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spektakl „Ziemia Obiecana Włókniarzy” według scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza w wykonaniu Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach”.  Na spektakl zapraszamy w sobotę 16 listopada 2019 r. o godz. 18.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, ul. Grunwaldzka 26. Wstęp wolny. Przypomnijmy, że spektakl miał swoją premierę 10 grudnia 2016 r. Został także wystawiony na głuszyckiej scenie w czasie Święta Włókiennika w dniu 17 kwietnia 2017 r. Był to debiutancki projekt aktorów-amatorów z Głuszycy, których pasją jest teatr. Głuszycka Grupa Teatralna „Po godzinach” zachwyciła „Ziemia Obiecana Włókniarzy” lokalną publiczność. Spektakl ukazuje Głuszycę i jej mieszkańców  w pierwszych dniach po zakończeniu II wojny światowej. Scenariusz sztuki bazuje na zasłyszanych opowieściach mieszkańców Głuszycy- niegdyś prężnie rozwijającego się ośrodka przemysłu włókienniczego. Realizacji projektu „Ziemia Obiecana Włókniarzy” w roku 2019 towarzyszą warsztaty teatralne odbywające się w siedzibie lidera projektu – Centrum Kultury- MBP w Głuszycy. Zadanie realizowane jest w partnerstwie z Gminą Głuszycą, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy oraz Łowiskiem Pstrąga Złota Woda w Łomnicy. Zadanie „Ziemia Obiecana Włókniarzy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Serdecznie zapraszamy!

Uwaga! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na sali prosimy o dokonywanie rezerwacji pod numerem telefonu 503 102 817 lub osobiście w siedzibie CK-MBP w Głuszycy, I piętro – pokój instruktorów.

ZIEMIA OBIECANA WŁÓKNIARZY” W PROGRAMIE „KOALICJE DLA NIEPODLEGŁEJ”

W Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy trwa realizacja zadania pn. „Ziemia Obiecana Włókniarzy”. Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie polega na przeprowadzeniu warsztatów teatralnych zakończonych wystawieniem sztuki pt. „Ziemia Obiecana Włókniarzy”, na którą zapraszamy 16 listopada 2019 r. do sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.

Trwa szereg działań zmierzających do ponownego wystawienia „Ziemi Obiecanej Włókniarzy” – sztuki, która przywołuje realia powojennej Głuszycy i utrwala pamięć o lokalnej historii. Przypomnijmy, że premiera sztuki, która podbiła serca głuszyckiej publiczności, odbyła się 10 grudnia 2016 r.

– Reżyser i scenarzysta sztuki Robert Delegiewicz dobrał już obsadę i wraz z Głuszycką Grupą Teatralną prowadzi w CK-MBP warsztaty teatralne, w czasie których przygotowywane są poszczególne sceny przedstawienia. Przy wsparciu seniorów ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy zaprojektowano także stroje dla aktorów, scenografię i rekwizyty. Ponadto projekt zostanie utrwalony w postaci profesjonalnej sesji zdjęciowej i dokumentu filmowego – informuje Sabina Jelewska, koordynator projektu.

Warto dodać, że na realizację zadania „Ziemia Obiecana Włókniarzy” w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” CK-MBP w Głuszycy pozyskało kwotę 20 tys. zł. Partnerami projektu są: Gminą Głuszyca, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy, Gracjan Rudnicki – właściciel Łowiska Pstrągów Złota Woda w Łomnicy.

1. Zadanie dofinansowane z Programu „Koalicje dla Niepodległej”

Miło nam poinformować, że Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy otrzymało dofinansowanie  w wysokości 20 tys. zł na realizację zadania „Ziemia Obiecana Włókniarzy” w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej”.  Zadanie zakłada przeprowadzenie warsztatów teatralnych zakończonych wystawieniem sztuki teatralnej pt. „Ziemia Obiecana Włókniarzy”. W celu realizacji projektu Centrum Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna w  Głuszycy zawiązało koalicje z: Gminą Głuszyca, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy, Gracjanem Rudnickim – właścicielem Łowiska Pstrągów Złota Woda w Łomnicy. Zadanie dofinansowano jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.